ADANA/Seyhan Sarıhamzalı A.S.M.

Mesai Saatleri : Haftaiçi hergün 08:00 - 19:00 saatleri arası
  Telefon: : (0505) 687 2071

Bizden Size Haberler

Kalp-Damar Sağlığı Neden Önemli?

Kalp-damar sağlığı, insan vücudunun en önemli sistemlerinden birisidir ve düzenli bir şekilde korunması hayat kalitesini ve uzun ömürlülüğü arttırır.

Kalp-damar sağlığı, kalp ve damar sistemlerinin düzgün çalışması ile ilgilidir. Bu sistemler, vücudun tüm hücrelerine oksijen ve besinlerin taşınmasını sağlar. Ayrıca, atık maddelerin vücuttan atılmasını da sağlar. Kalp, vücutta kanı pompalamak için çalışan bir pompadır. Damarlar ise, kalbin pompaladığı kanı vücudun tüm bölümlerine taşır.

Kalp-damar sağlığını korumanın en önemli yolu, sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemektir. Bu, düzenli fiziksel aktivite yapmak, dengeli ve sağlıklı bir diyet takip etmek, sigara ve alkol kullanımını azaltmak ve stresi azaltmak gibi etkenleri içerir. Ayrıca, vücudun kan basıncını, kolestrol seviyesini ve kan şekerini düzenli olarak izlemek de kalp-damar sağlığını korumanın önemli yollarındandır.

Kalp-damar sağlığını korumanın diğer yolları arasında, düzenli olarak doktor kontrollerine gitmek, aşıları zamanında almak ve ilaçları düzenli olarak kullanmak yer alır. Bunlar, kalp-damar sağlığını tehdit eden durumların erken teşhis edilmesine ve önlenmesine yardımcı olur.

Kalp-damar sağlığını korumanın önemini vurgulamak için, kalp krizi ve inme gibi ciddi sağlık sorunlarının önlenebilir olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Bu durumlar, düzenli olarak kalp-damar sağlığını izlemek ve gerekli önlemleri almak sayesinde önlenebilir.

Sonuç olarak, kalp-damar sağlığı insanlar için hayati önem taşıdığını ve ne kadar sağlıklı bakılırsa o kadar ömürlü olacağı unutulmamalıdır.

İncele

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz oldukça sağlıklı Omega 3 kaynağı olan bir besindir. Kötü kolesterolü düşürmedeki etkisi inanılmazdır. Günde 4-5 adet düzenli ceviz yenildiğinde sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

Cevizin Faydaları :

 • Ceviz içerdiği omega 3 yağ asidi, bileşeni olan alfa-linolenik asit, E vitamini bileşeni olan gama-tokoferol, kolesterol bileşeni olan fitosteroller içermesi cevizin neden zengin bir yemiş olduğunu gösteriyor.
 • Ceviz tüketmek, önemli miktarda kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor. Kötü kolesterolün neden olduğu damar tıkanıklığı ve kalp sağlığı için oldukça faydalıdır.
 • Tip 2 diyabet hastalarının kan şekerinin kontrol edilmesi söylenirken kalp ve damarlar gibi diğer sistemleri de etkilemektedir. Ceviz diyabet hastalığında oluşabilecek damar tıkanıklığını gidermede yardımcı oluyor.
 • İçerdiği antioksidanlar açısından kanser vakalarını önlüyor. Oksidatif strese karşı önlem için ceviz tüketimi şarttır.
 • Ceviz özellikle yaş açısından zayıflamaya uğrayan kemiklerde mineral kaybını destekliyor.
 • Klio verme açısından faydası, tok tutması sayesinde gerçekleşiyor.
 • Ceviz hafızanın güçlenmesine de katkı sağlıyor.
İncele

Böbrek Kanserinin Nedenleri?

Böbrek kanseri böbreklerde kötü huylu hücrelerin büyümesi sonucu oluşuyor ve son 20 yılda, dünya çapında böbrek kanseri vakalarının sayısı giderek artıyor. Son evrelere kadar nadiren belirti veren böbrek kanserinin nedeni ise tam olarak bilinmiyor.

Obezite, sigara tüketimi ve yüksek tansiyon gibi nedenlerin yol açtığı düşünülen böbrek kanserinden korunmak için ise diğer kanser türlerinde olduğu gibi risk faktörlerini azaltmak gerekiyor.

BÖBREK KANSERİNE YOL AÇABİLECEK NEDENLERE DİKKAT!

Pek çok kanser türünde olduğu gibi böbrek kanserinin nedeni de tam olarak bilinmiyor. Yapılan çalışmalarda bazı faktörlerin risk oluşturabileceği gösteriliyor.

İncele

Aile Sağlık Merkezimize Gelirken

Değerli Hastalarımız;

Aile Sağlığı Merkezimize gelirken yanınızda T.C kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanınızı , ehliyetinizi veya özel sigorta kartınızı mutlaka getiriniz.

Bu istenilen belgeler Aile Sağlığı Merkezimize geldiğinizde yapılacak olan muayene veya tetkik – tahlil işlemlerinde herhangi bir yanlışlığa sebebiyet verilmemesi için gerekmektedir. Tedavinizin eksiksiz sağlanabilmesi için evde kullandığınız ilaçlarınızı veya ilaç isimlerini yanınızda getirmeyi unutmayınız. Reçeteli ilaçlarınızın yanı sıra kullandığınız vitaminler, aspirin ve bitki tedavilerini de getirmeyi, hekiminiz talep ettiyse, ilgili röntgen, tetkik sonuçları ya da raporlarınızı da mutlaka beraberinizde bulundurmanızda fayda olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz…

İncele

Antibiyotikler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Kelime anlamı ile “antibiyotik” terimi, “hayata karşı” demektir. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin çoğalmasını önlemekte ve bazen de bakterileri öldürmektedir.

 • Antibiyotikler yalnızca bakteriler için etkilidir, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez.
 • Antibiyotik ateş düşürmez, sadece uygun ve doz ve şekillerde kullanılan antibiyotik, hastalığın kaynağı olan enfeksiyonu ortadan kaldırdığı için ateş düşer.
 • Soğuk algınlığı ve grip çoğunlukla kendi kendine iyileşebilen hastalıklardır. Antibiyotik alımı gerekmez.
 • Antibiyotik, sizin grip ve soğuk algınlığını atlatmanıza yardımcı olmaz.
 • Antibiyotik ağrıyı dindirmez, burun akıntısını, öksürüğü hafifletmez.
 • Antibiyotik, grip ve soğuk algınlığının başkalarına geçişine engel olmaz.
 • Hekim önerisi olmadan kullandığımız antibiyotiğin etkisi olmayacağı gibi, yaygın ve yanlış kullanıldığında hızla direnç gelişir.
 • Antibiyotiklere karşı direnç geliştiğinde, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde bu antibiyotikler etkili olamaz.
 • Her antibiyotik her hastalıkta kullanılmaz.

  İncele

  Bebeğinizin Aşı Dönemlerini Kaçırmayın!

  Sağlık Bakanlığı Güncel Aşı Takvimi

  Bir hastalığı önlemek, o hastalığı tedavi etmekten çok daha iyidir. Özellikle de hastalığın yarattığı sıkıntıyı çekecek olan küçücük bebeğin olursa! O yüzden bebeğinin aşı sırasında ağlayan ve korkan halini gözünün önüne getirmemeni ve aşılarını düzenli bir şekilde yaptırmanı öneriyoruz. İşini kolaylaştırmak ve aklındaki sorulara cevap vermek için ise, sana bebek aşıları hakkında bilgiler sunuyoruz. Hadi hemen oku, aşı zamanlarını kaçırma!

  Aşı ile, mikropların zayıflatılmış halleri bebeğinin vücuduna verilerek, bebeğinin enfeksiyonla mücadele etmesi sağlanır. Bu durum bebeğinin hasta olmasına sebep olmaz. Peki, ne olur? Aşıların bebeğinin vücudundaki olumlu etkileri nelerdir?

  İncele

  Hamilemisiniz? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  GEBELİĞİN DÖNEMLERİ VE SIKÇA KARŞILAŞILAN PROBLEMLER

  Gebelik özellikleri yönünden üç ayrı döneme ayrılır:
  1. trimester (ilk 13 hafta)
  2. trimester (14-27. haftalar arası)
  3. trimester (27-40. haftalar arası) olmak üzere.

  İLK ÜÇ AYDAKİ FİZİKSEL DEĞİŞİKLİKLER ve SIKÇA SORULANLAR

  • Yorgunluk, halsizlik
  • Bulantı ve kusmalar
  • İdrara sık çıkma
  • Göğüs Hassasiyeti
  • Baş ağrısı ve kendini iyi hissetmeme
  • Hafif kilo artışı
  • Nokta şeklinde kanama (lekelenme).
  • Kasık ağrısı
  • Uykuya eğilim, psikolojik huy değişiklikleri

  İlk üç aylık dönem vücudumuzda önemli değişikliklerin olduğu ve gebeliğe adaptasyonun gerçekleştiği bir dönemdir. Kişi bu dönemde gebeliğin ilk heyecanını yaşarken bir takım sorunlarla da karşı karşıya kalabilir.

  İLK ÜÇ AYDA SIKÇA SORULAN SORULAR

  İncele